poniedziałek, 24 września 2018

Pielgrzymka

,,Tam gdzie warto dotrzeć nie ma drogi na skróty" - słowa z tabliczki znalezionej w jednym ze sklepików przy sanktuarium św. Wojciecha. Te słowa na pewno brał sobie do serca każdy święty.Przejechaliśmy wraz z innymi pielgrzymami wiele godzin. W Kaliszu spotkaliśmy się ze św. Józefem. W Licheniu pozdrowiliśmy Matkę Bożą, w Gnieźnie podczas Eucharystii, wraz ze św. Wojciechem zgłębialiśmy tajemnicę Słowa Bożego, obficie rzucanego w glebę naszych - często twardych - serc.

Po co to wszysko? Może po to, by odkryć, że najdłuższa z dróg, to droga, którą Bóg pokonuje, by dotrzeć do naszych serc???

 Ze wszystkich sanktuariów najbardziej lubię to, które znajduje się 5 minut od mojego domu. A może nawet to, które czasem z zaskoczeniem odkrywam w ,,zamkniętej izdebce" jeszcze bliżej.

Znam ludzi, którzy ciągle pielgrzymują, jakby nie wierzyli, że najbardziej uprzywilejowanym miejscem na spotkanie z Bogiem i świętymi, jest ich własne serce... domowe sanktuarium. Wiem, że czasem podróżowanie i bycie po za szarą rzeczywistością pomaga nabrać sił do duchowej wędrówki, jednak równie dobrze wiem, że żadne miejsce nie jest lepsze ani gorsze do tego by spotkać Boga. Może są tylko strome i łagodne sytuacje i stany, które albo pozwalają trwać w ciszy i nasłuchiwać, albo zmuszają by walczyć w zamęcie.

Znam ludzi, którzy ciągle podróżują, jakby uwierzyli, że ruch to jedyna siła, która utrzymuje ich przy życiu. I nie są obecni nawet gdy są obok, bo ich myśli podróżują gdzieś daleko, nawet gdy oni stoją. To straszna pułapka, pułapka bycia najemnikiem bez korzeni.

Spotkałam kilku naprawdę błogosławionych ludzi. To co w nich zachwyca, to prosty fakt, że byli tu i teraz, potrafili słuchać. Byli w 100% obecni, nie wyciągali telefonów. Myślę, że taki był Jezus. Widział każdego, był obecny i na pewno nigdy nie szedł na skróty. Jezus był prawdziwym Pasterzem.

Skoro imię Boga to JESTEM, to gdy ,,jesteśmy obecni" jesteśmy do Niego podobni. On sam staje się naszą Drogą. Życie zaczyna przypominać świąteczną pielgrzymkę, świat - najpiękniejsze sanktuarium, gdzie codziennie zdarzają się cuda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz